[Úvod] [Kontakt] [Ke stažení] [English]  
 
 

Jiří Bělohlávek patří mezi světovou dirigentskou elitu. Pražské publikum jej zná velmi důvěrně již od sedmdesátých let. Byl šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK (1977–1989) a s Českou filharmonií spolupracuje od roku 1973, nejdříve jako host a od roku 1981 jako stálý dirigent, v letech 1990–1992 jako její šéfdirigent. V roce 1994 založil Pražskou komorní filharmonii a je jejím uměleckým ředitelem. V roce 2003 přijal stejnou funkci ve Slovenské filharmonii. Od roku 1998 působí jako hlavní hostující dirigent v Národním divadle v Praze. Jiří Bělohlávek je také žádaným dirigentem u nejprestižnějších orchestrů v zahraničí. V letech 1995–2000 působil jako hlavní hostující dirigent BBC Symphony Orchestra London, úspěšně hostoval u Newyorské, Mnichovské, Berlínské, Japonské a Stockholmské filharmonie, NHK Symphony Tokyo, Gewandhausorchester Leipzig, Staatskapelle Dresden, řídil Bostonské, Vídeňské, Londýnské a Birminghamské symfoniky.
   V operní oblasti debutoval Jiří Bělohlávek v roce 1979 v Komické opeře v Berlíně (Smetanovo Tajemství a Stravinského Život prostopášníka). Pro Národní divadlo nastudoval Martinů Řecké pašije (1984), Janáčkovu Její pastorkyni (1997), Mozartovu operu Cos fan tutte (1998) a Dvořákovu Rusalku (1998), dále Bizetovu Carmen (1999), Smetanovu Čertovu stěnu (2001) a Janáčkův Osud (2002). Je zván do mnoha dalších předních operních domů. Bělohlávkově Její pastorkyni s režisérem Nikolausem Lehnhoffem, uvedené v červnu 2000 na festivalu v anglickém Glyndebourne, byla udělena Barclay Theatre Award.
   V bohaté a rozsáhlé diskografii Jiřího Bělohlávka zaujme na-příklad nahrávka celého Brahmsova orchestrálního díla nebo komplet šestnácti kompaktních desek převážně s českou hudbou pro anglickou firmu Chandos, z nichž dvě byly v Paříži oceněny prestižní cenou Diapason d‘Or. Jeho nahrávka Smetanovy Mé vlasti s Českou filharmonií získala v roce 1995 Zlatou desku Supraphonu. Stejné ocenění obdržel Jiří Bělohlávek v roce 1999za soustavnou propagaci díla Bohuslava Martinů. V současné době nahrává s Českou filharmonií komplet všech Martinů symfonií z revidovaných partitur zpracovaných na základě skladatelova autografu, jak je nyní připravuje v rámci kritického vydání Martinů odkazu Institut Bohuslava Martinů v Praze.
 
 
 
  [Úvod] [Kontakt] [Ke stažení] [English]  
 
 
  © 2002
BVA International, s.r.o.